Molim Vas izjednačite mi kemijske jednadžbe upisivanjem odgovarajućih koeficjenata. a) __S8+__O2-- __SO2 b) __Zn+__O2-__ZnO c) __C2H2+__O2--__CO2+__H2O d) __ZnS+__O2--__ZnO+__SO2 e) __Fe2O3+__CO--__Fe+__CO2 f) __HgS+__O2--__HgO+__SO2 g) __SO2+__O2--__SO3 h) __C+__O2--__CO i) __+__S8--__Al2S3

Ime i prezime: Sara Hatlak hacinho1@gmail.com

Izjednačiti jednadžbu reakcije znači imati jednak broj atoma elementa na obje strane. Kad bih ti ja sada samo dao te koeficijente, opet bi imala problema s drugim zadacima. Zato ću te pokušati uputiti kako se inače izjednačavaju reakcije.

Pogledaj prvu reakciju. S lijeve strane imaš osam atoma sumpora, a s desne strane 1 atom. To znači da ćeš ispred SO2 staviti koeficijent 8 jer svaka molekula SO2 sadrži jedan atom sumpora, pa je 8*1 = 8 atoma sumpora. Zatim želiš izjednačiti broj atoma kisika. S lijeve strane imaš dva atoma u molekuli O2, a s desne 8*2 = 16 atoma u 8 molekula SO2 jer svaka molekula sadrži 2 atoma kisika. Dakle, logičan je potez staviti koeficijent 8 ispred O2 jer će u tom slučaju i slijeva i zdesna biti 16 atoma kisika. Sad kad je izjednačen broj atoma kisika i sumpora na obje strane, jednadžba kemijske reakcije je izjednačena.

Na ovaj način možeš izjednačiti i ostale jednadžbe. Ako zapneš na nekoj od njih, slobodno se javi opet na e-školu ili mi pošalji mail.

Pozdrav!

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr