zasto amonijak kojeg smatramo slabom bazom , se smatra jakom bazom koja daje slabo konjugiranu kiselinu NH4+ ?

Ime i prezime: Ivan Majkic tom.77.cro@gmail.com

Odgovor je u riječi "smatra".
Jaka baza je ona baza koja može u potpunosti deprotonirati jako slabe kiseline (poput vode). Molekule amonijaka neće u potpunosti deprotonirati molekule vode u otopini amonijaka, pa amonijak nije jaka baza.
Amonijev kation koji nastaje protoniranjem amonijaka spada u osrednje jake kiseline (kiselost amonijevog kationa može se usporediti s kiselošću borne kiseline). Tako zaključujemo da je amonijak slaba baza, a amonijev kation osrednje jaka konjugirana kiselina, što se slaže s Brønsted-Lowryevom teorijom kiselina i baza.
Dobro je zapamtiti: kako je amonijev kation osrednje jaka konjugirana kiselina, amonijeve soli jakih kiselina su kisele. Da je amonijak jaka baza, njegove soli s jakim kiselinama bile bi neutralne, a nisu. Možda to pomogne pri snalaženju s pojmovima.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr