Koji je broj valencija u kemijskom spoju CuS?

Ime i prezime: Filip Pintarić filiposlav@gmail.com

Valencije pojedinih tvari u nekom spoju određuju se preko već poznatih valencija. Trebao bi znati da je valencija vodika i elemenata prve skupine I, a valencija kisika i elemenata druge skupine II. U navedenom spoju nemamo nijedan atom poznate valencije i zato je potrebno koristiti njemu slične spojeve kako bi odredili valencije. Jedan spoj sličan CuS je CuO jer se sumpor i kisik nalaze u istoj skupini. Za kisik znamo da je valencije II, pa je i bakar valencije II. Sad se s tom informacijom možemo vratiti spoju CuS. Ako je bakar dvovalentan, onda je i sumpor dvovalentan jer su u omjeru 1:1.

Napomena: Valencija je sama po sebi broj, pa nema potrebe govoriti broj valencija. Naime, to bi značilo koliko se valencija može u spoju odrediti što je zapravo broja atoma neke tvari jer se za svaki pojedini atom može odrediti valencija.

Pozdrav!

Odgovorio: Tomislav Begušić   tomislav.begusic@chem.pmf.hr