Molim Vas možete li mi reći 1.Kako možemo odrediti koji ion neće reagirati s vodom Npr. Br-, NH4+, Fe3+, H2PO4- ili CO3- 2. Koja je razlika između oksonijevog i hidronijevog iona? 3. Disociraju li alkoholi u vodi i na koje ione ako da? Unaprijed hvala, Martina

Ime i prezime: martina tol tol.martina@gmail.com

1. S vodom neće reagirati vrlo slabe konjugirane kiseline i vrlo slabe konjugirane baze (odnosno slabi proton-donori i slabi proton-akceptori). Takve specije nastaju iz jakih Brønsted-Lowryevih kiselina i jakih Brønsted-Lowryevih baza. Na primjer, kloridni anion neće reagirati s vodom jer je on slaba konjugirana baza nastala iz jake kiseline, klorovodične kiseline.

2. Oksonijev ion obuhvaća sve katione koji sadrže kisik s pozitivnim formalnim nabojem oblika R3O+, gdje je R bilo koji supstituent. Primjer je trimetiloksonijev ion (CH3)3O+.
Hidronijev ion je isključivo ime H3O+ kationa.

3. Alkoholi izvedeni iz alkana su obično preslabe Brønsted-Lowryeve kiseline da bi disocirali u nekoj većoj mjeri (dok se radi o vodenoj otopini). Tek aromatski alkoholi pokazuju veći stupanj disocijacije. Ukoliko dolazi do disocijacije, alkohol formule ROH disocira na H+(aq) kation i RO-(aq) anion.
Pozdrav.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr