opcenito o digitalnim indikatorima ?

Ime i prezime: emir karac karac_08@hotmail.com

Pojam "digitalni indikator" obuhvaća poprilično velik broj instrumenata (od digitalnog voltmetra do digitalnog brojača alfa-čestica), pa ću se ograničiti na one koji su kemičarima zanimljivi.

Najpoznatiji primjer takvih su indikatori plinova. Oni su također vrlo važni u industriji iz sigurnosnih razloga. Ni jedna tvornica si ne može dopustiti visoke koncentracije npr. ugljikovog monoksida ili sumporovodika.

Najjeftiniji indikatori za plin rade na sljedeći način: plin ulazi u kućište u kojem je ugrijana platinska žica obložena katalizatorom. Kada plin dođe u kontakt sa žicom, on se zapali i dodatno zagrije žicu, što poveća otpor same žice. Detektor mjeri razliku između otpora i pretvara tu vrijednost u koncentraciju plina u atmosferi. Nažalost, ovaj detektor može detektirati samo zapaljive plinove.

Nešto skuplji i precizniji indikatori koriste elektrode obložene membranom uronjene u neku mineralnu kiselinu. Ukoliko do elektroda dođe neki plin koji nije u sastavu atmosfere, desit će se redoks reakcija i taj plin će biti oksidiran ili reduciran, što inducira mali skok napona na elektrodama. Taj skok biva detektiran i preveden u koncentraciju plina.

Najprecizniji (i najskuplji) instrumenti koriste poluvodičke spojeve posebno dizajnirane za pojedinu vrstu plina. Takvi spojevi reverzibilno adsorbiraju određeni plin i pri tome mjenjaju otpor, koji se preračuna u koncentraciju tog plina. Ako se u istom uređaju ukomponira više vrsta poluvodičkih spojeva, može se dobiti univerzalni indikatori toksičnih i zapaljivih plinova, koji se najčešće koristi u velikim postrojenjima i opasnim atmosferama.

Još jedna vrsta digitalnih indikatora važnih za kemičare su pH-metri. Oni najčešće mjere razliku potencijala između referentne i mjerne elektrode. U nekih pH-metara to je izvedeno pomoću dvije, a kod većine pomoću jedne, staklene elektrode.

Važno je naglasiti da digitalni indikatori se ne razlikuju od analognih indikatora do onog trenutka kad se električni signal treba prikazati korisniku na smislen način.

Pozdrav.

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr