Zašto je H2SO4 konc. oksidirajuće sredstvo, a razrijeđena nije? Postoji li razlika između topljivosti i disocijacije? Kako odrediti koja je sol topljivija npr. Na2CO3 ili NaHCO3. i jesu li alkoholi topljivi u vodi? Kako na kiselost organskog spoja utječu dvostruke veze? Postoji li još neka razlika između hidroksidnog iona i hidroksile skupine osim da hidroksidni ion nastaje disocijacijom a hidroksidna skupina je sastavni dio molekula. Unaprijed Vam hvala na odgovorima, Martina

Ime i prezime: martina tol tol.martina@gmail.com

 


Neka od ovih pitanja su već prije odgovorena, ali ću odgovoriti na sva pitanja ovdje kako bi odgovori bili na okupu. Inače, tražilica e-škole pruža jako puno informacija, samo ju treba upotrijebiti.

1. Razlika između koncentrirane i razrijeđene sumporne kiseline je ta da ova druga sadrži velik udio vode. Razrijeđena kiselina je daleko više disocirana od koncentrirane, pa će u reakciju s nekim reducensom ulaziti nastali proton/oksonijev ion, koji je kao takav slabiji oksidans od same sumporne kiseline. U jako koncentriranoj kiselini nema pretjeranog izbora, samo čista kiselina može djelovati kao oksidans.

2. Topljivost je svojstvo tvari da se otapa u određenom otapalu. Na primjer, kuhinjska sol je topljiva u vodi, ali nije topljiva u benzenu.
Disocijacija je rastavljanje neke ionske tvari na katione i anione. Primjerice, kuhinjska sol, NaCl, u vodi disocira na Na+ i Cl- ione.

3. Teško je odgovoriti na ovo pitanje u potpunosti. Topljivost soli u vodi ovisi o veličini i naboju kationa i aniona, mogućoj reakciji kationa ili aniona s vodom, solvataciji, temperaturi i još mnogočemu. Ipak, postoji nekoliko pravila koja govore o topljivosti soli:
a) Soli s velikim, slabo nabijenim kationima su manje topljive nego one s malim, više nabijenim kationima. (NaCl je topljiviji od AgCl).
b) Soli s velikim, više nabijenim anionima su manje topljive nego one s malim, manje nabijenim anionima. (NaCl je topljiviji od Na2S)
c) Soli višeprotonskih kiselina su topljivije što je manje vodika zamjenjeno s kationima metala. (NaHCO3 je nešto topljiviji nego Na2CO3).

4. Alkoholi s kratkim ugljikovim lancem su u svim omjerima topljivi u vodi. Alkoholi s dužim ugljikovim lancem su manje topljivi ili čak netopljivi (za alkohole s više od 8 ugljikovih atoma).

5. Dvostruke veze odvlače elektrone s vodikovih atoma, pa ih čine kiselijima. Tako su, na primjer, alkeni kiseliji od alkana. Aromatske jezgre također odvlače elektrone što čini fenol kiselijim od nearomatskih alkohola.

6. Hidroksidni ion je isključivo anion formule OH-. Njegova svojstva su bitno različita od svojstava hidroksilne skupine, koja predstavlja kovalentno vezanu jedinku OH na neki atom ili molekulu. Primjerice, hidroksidni ion je baza po Brønsted-Lowryevoj definiciji, dok se hidroksilna skupina, ovisno o kemijskoj okolini, može ponašati i kao baza i kao kiselina. Također, hidroksidni ion je uglavnom sastavni dio bazičnih soli (NaOH, Mg(OH)2), dok se hidroksilna skupina može naći u većini organske materije.

Pozdrav!

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija