Sto su freoni i dali mi mozete dati nekoliko adresa o njima

Ime i prezime: martina listes martinalisteszg@hinet.hr

Freoni ili klorofluorougljici (chlorofluorocarbon – CFC) spojevi su koji sadrže fluor, klor i ugljik (derivati alkana u kojima je sav vodik zamijenjen fluorom i klorom):
Freon 11 - CCl3F
Freon 12 - CCl2F2

Freoni nisu posebno otrovni, jeftini su, ne gore, nereaktivni su i lako se ukapljuju pa su idealni za korištenje u rashladnim uređajima i kao plinovi za potisak u raspršivačima. Proizvedene su ogromne količine freona i ispuštene u atmosferu. Ali nisu baš tako bezopasni. Frank Sherwood Rowland otkrio je 1974. godine da freoni dopiru i do visokih slojeva atmosfere gdje ih razlaže ultraljubičasto zračenje (1995. dobio je Nobelovu nagradu za kemiju za svoj rad na kemiji atmosfere). Nastali slobodni radikali klora kataliziraju razgradnju ozona. Već nekoliko desetljeća smanjuju se proizvodnja i upotreba freona i potiče korištenje drugih, manje opasnih kemikalija.

I, korisni linkovi:
www.nobel.se/chemistry/laureates/1995/index.html