Dobar dan. Željela sam vas upitati nekoliko detalja sto se tice kemijskih veza te talista i vrelista. Zadano je odrediti koji od ovih spojeva ima veca talista( CaO ili CaBr2). Uvidam da oba spoja sadrze Kalcij koji je jednak i zatim obracam paznju na O i Br2. Prvo sam zakljucila da drugi navedeni spoj ima vece taliste zbog toga sto je njegov polumjer veci, ali je to krivo. E pa zeljela sam vas pitati da li talista ovise i o naboju, posto je kod O naboj 2-, a kod Br2 1-. Jer po tome mogu zakljuiti da je kod kisika naboj veci i da zbog veceg naboja taj spoj ima vece taliste. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Mia Dragicevic dragicevicmia@hotmail.com

Sol će imati više talište ukoliko se kationi i anioni u toj tvari jače privlače. Privlačenje će biti jače ako je umnožak naboja iona po apsolutnoj vrijednosti veći. Također, privlačenje će biti nešto jače ako su ioni sličnijih polumjera. Te činjenice proizlaze iz Coulombovog zakona.
Za tvoj slučaj, CaO će imati vrijednost umnoška naboja 4, a CaBr2 2, pa će u CaO privlačenje biti veće. Polumjer O2- aniona je puno sličniji polumjeru Ca2+ kationa nego polumjer Br- aniona, pa i to ukazuje na jače privlačenje u CaO.
Konačno, možemo sa sigurnošću reći da CaO ima više talište.
Pozdrav!

Odgovorio: Edi Topić   edi.topic@chem.pmf.hr