Puno hvala na odgovorima! Možete li mi reći nešto više o Tollensovom reagensu? Hvala!:)

Ime i prezime: Tamara Vasilj

Aldehidi i ketoni su spojevi vrlo sličnih osobina. Reagensi kao što su Fehlingov (www.autoteka.com/eskola/kem/odgovori/odgovor.php3?sif=1379) ili Tollensov služe njihovu razlikovanju. Tollensov reagens naziv je dobio po Bernhardu Christianu Gottfriedu Tollensu (1841-1918).
Reagens se pripravlja reakcijom otopina srebrova nitrata i natrijeve lužine i otapanjem istaloženog oksida u vodenoj otopini amonijaka:
2OH- + 2Ag+ -> Ag2O + H2O
Ag2O + NH3 + H2O -> 2[Ag(NH3)2]+ + 2OH-
Srebro(I) je blagi oksidans koji lako oksidira aldehide do karboksilnih kiselina:
R-CHO + 2[Ag(NH3)2]+ + H2O -> R-COO- + 2Ag + NH3 + 3NH4+
Ketoni se ne mogu tako jednostavno oksidirati jer se karbonilna skupina ne nalazi na kraju molekule. Za oksidaciju ketona ili mora prvo doći do pregradnje molekule ili će se molekula pocijepati.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr