U školi smo radili pokus bojanje plamena.Dakle dokazivali smo katione u određenim spojevima(Koristili smo otopine: CaCl2, KCl, CuCl2, LiCl, BaCl2 te NaCl).Trebam napisati zaključak,djelomično znam što treba napisati ali nisam sigurna,pa molim za pomoć,hvala.

Ime i prezime: Lucija Mežnarić lucy.meznaric.5@gmail.com

Zaključak je sve ono što možeš zaključiti promišljanjem na osnovu opažanja. Ne mogu ti napisati zaključak, ali probat ću ti dati par hintova.
Od kojih su kationa i aniona sastavljene soli? Postoje li neke sličnosti? Tko je odgovoran za boju plamena, kation ili anion? Postoje li neke zajedničke osobine iona (grupa, naboj itd.)? Ima li boja plamena neke veze s tim zajedničkim osobinama? I tako dalje.

Razmisli malo o tome i sastavi par smislenih rečenica koje će činiti zaključak. Par pametnih i pronicljivih rečenica je daleko bolje od besmislenog traktata.

P.S. Zaključak ne mora biti uvijek afirmativan. Možeš uvijek zaključiti da između nečega ne postoji nikakva veza.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr