Udio dušika u zraku je oko 78%. Zbog čega je tako veliki udio dušika u atmosferi? Što pridonosi tako velikoj zastupljenosti u atmosferi? Smanjuje li se ili povećava od vremena kada je Zemlja nastala? Hvala

Ime i prezime: Ivan Bunjevac ivan.bunjevac1@zg.hinet.hr

 


Zemlja je odmah nakon nastanka (prije 5 milijardi godina?) imala atmosferu od plinova koji i danas čine atmosferu oko velikih planeta Sunčeva sustava (Jupiter, Saturn, Neptun) - helija i vodika. Međutim, Zemlja je relativno mala i nije mogla zadržati te lagane plinovi koji su pobjegli gravitaciji u Svemir.
Preostali teži plinovi i plinovi nastali aktivnošću vulkana i udarima meteorita bili su u kasnijim razdobljima glavni sastojak atmosfere. Tu drugu atmosferu činili bi prema tome metan, ugljikov dioksid, amonijak, sumporov dioksid, vodena para, dušik... Intenzivno ultraljubičasto zračenje koje je dolazilo sa Sunca tada je opiralo sve do površine Zemlje i razaralo molekule plinova, a oslobođeni vodik 'bježao' je nadalje sa Zemlje. Tako je nastajao i slobodni kisik, zanemarivo malo u odnosu na koncentraciju kisika danas, ali izvanredno važno za tadašnju kemiju atmosfere, možda i postanak i evoluciju života na Zemlji. Ugljikov i sumporov dioksid ostali su vezani u stijenama pa je njihova koncentracija pala gotovo do nule. Cijelo vrijeme u atmosferi se gomilao dušik. Dvoatomni dušik je vrlo inertan, kad jednom dođe u atmosferu malo je vjerojatno da će stupiti u neku reakciju i ostati vezan u nekom spoju.
Prije otprilike 2,5 milijardi godina razvili su se organizmi koji su započeli pretvorbu atmosfere u nešto nalik današnjoj. Fotosintezom ti su organizmi proizvodili kisik, kao što ga proizvode danas. Količina kisika u zraku nije narasla odjednom. Prvi porast zbio se s pojavom prvih cijanobakterija (2,5 milijardi godina). Pred oko milijardu godina udio kisika je opet naglo skočio uzrokujući istovremeni pad udjela dušika.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija