Zanima me mehanizam adsorpcije joda (koji je otopljen u tetraklorugljiku) na specifićnu površinu krutih tvari, konkretno vlakna. Da li se jod adsorbira samo na površinu ili u unutrašnjost tvari (vlakna). Da li znate knjigu ili URL adresu gdje bih mogla pronaći nesto adsorpciji joda. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ksenija Varga vargaksenija@hotmail.com

Ako se jod ne veže kemijski, već samo adsorbira, vjerojatno se to zbiva na hidrofobnim površinama vlakna. Moguće je da ulazi i dublje u vlakno jer su često hidrofobne regije 'skrivene' u unutrašnjosti od vode ili drugog polarnog otapala.
Za neku knjigu koja opisuje baš jod i vlakna ne znam, ali u mnogima se opisuju međupovršinske reakcije. Jedna od njih je i slijedeća: N. Kallay (ed.), Interfacial Dynamics, Marcel Dekker, New York, 2000. Posluži se bazom Prirodoslovlje (http://prirodo.irb.hr) u potrazi za odgovarajućom literaturom. Čini mi se da bi ti u tom području više pomogao neki revijalni članak pa pregledaj baze podataka sa sažecima članaka iz tekstilno-tehnoloških časopisa.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr