Možete li mi objasniti pojam molarni volumen i da li on ulazi u gradivo 8.razreda? Hvala!

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

Molarni volumen je kako i ime kaže volumen jednog mola jedinki plinovite faze, a mijenja se s promjenom tlaka i temperature. Opći izraz koji povezuje tlak, volumen, temperaturu i množinu plina je jednadžba stanja idealnog plina ili opća plinska jednadžba:

pV = nRT,

gdje je p - tlak (izražen u paskalima), V - volumen izražen u metrima,
n - množina jedinki plina (atoma ili molekula, izražena u molima),
T - temperatura (izražena u kelvinima) i R - opća plinska konstanta čija vrijednost (sukladno do sada navedenim jedninicama) iznosi
8,314 J K-1 mol-1.

Dakle, za bilo koji par tlak - temperatura možeš, ovim izrazom, izračunati koliki je volumen jednog mola jedinki plina.

Inače pri 25 oC i tlak od jedne atomosfere to je 24,464 L mol-1.

Sve molarne veličine su iskazi o iznosu velične za 1 mol određenih jedinki, pri čemu je važno naglasiti kojih jedinki. Molarna masa - masa jednog mola atoma, molekula, iona ili loptica za tenis. Nije isto, zar ne? :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr