Pozdrav! Imam pitanje sasvim drugačije naravi: zašto se naslovna stranica češće ne osvježava? Sve što stoji na njoj poprilično je zastarjelo. I drugo pitanje: Na izbornoj nastavi pokušali smo zagrijavanjem željezne vune u lončiću za žarenje oksidirati željezo. Prema uputama iz knjige dr. Sikirice o kemijskim pokusima, masa bi se trebala povećati. Međutim, nakon žarenja nama se masa redovito smanjuje. "Željezna vuna" koju koristimo je žica za ribanje posuđa. Pretpostavljam da umjesto oksidacije željeza dolazi do oksidacije ugljika iz željeza zbog čega se masa smanji. Što vi kažete? Hvala!

Ime i prezime: Tihomir Lovrić tihi.lov@gmail.com

Shvaćam Vašu frustraciju. Nažalost, stanje je takvo da trenutno ne stignemo niti odgovarati na sva pitanja koja zavrijeđuju odgovor, kamoli nešto više. Odgovarača je premalo, administratora nema (održavanje stranice se obavlja na pro bono bazi). Nažalost, e-škola zasad funkcionira isključivo zahvaljujući dobroj volji i tako po prioritetu dođe tek iza svih poslovnih i privatnih obaveza odgovarača. Nadamo se da ćemo u budućnosti imati više uključenih u projekt te ćemo moći biti ažurni.

Što se tiče željezne vune, moram priznati da mi nije jasno zašto bi se masa smanjivala. Udio ugljika u čeliku nije toliki da bi njegov gubitak uzrokovao smanjenje mase, pogotovo kad nastaju oksidi željeza.
Jeste li probali s nekom drugom čeličnom vunom? Je li smanjenje mase sistematično tj. izgubite li uvijek jednak postotak mase nakon grijanja? Probajte sušiti vunu prije žarenja na 200 oC ukoliko je vuna vlažna ili ako ima organske tvari na njoj.
Pomoglo bi ako biste detaljno opisali postupak, ovako mogu samo nagađati.

Lijepi pozdrav,

Odgovorio: Igor Huskić   igor.huskic@gmail.com