Kako se zove spoj koji u sebi sadrzi i dvostruku i trostruku veze, npr. CH3-CH=CH-C≡CH? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: petra ploh petra.ploh@hotmail.com

Ovaj spoj konkretno se naziva pent-2-en-4-in. Imenuje se jednako kako bi se i imenovao da ima samo jednu vrstu nezasićenih veza s tim da dvostruka veza ima prednost pri imenovanju (gleda se da je broj ili brojevi uz oznaku za dvostruku vezu što manji), ali oznaka za trostruku vezu ide na kraj imena spoja.

Recimo:

CH≡C-CH≡C-CH=C=CH-CH3

je okta-2,3-dien-5,7-diin.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr

Nažalost (ili naradost), moramo objaviti jedan ispravak.

Nezasićeni ugljikovodici koji sadrže i dvostruku i trostruku vezu se imenuju tako da je zbroj lokanata (brojeva koji označavaju položaj veze) što manji. Ako postoji više mogućnosti, prednost se daje dvostrukoj vezi (lokant uz dvostruku vezu treba biti što manji).

(Vodič kroz IUPAC-ovu nomenklaturu organskih spojeva, V. Rapić, Školska knjiga, Zagreb 2001.)

Tako da bi spoj CH3-CH=CH-C≡CH trebao nositi ime pent-2-en-4-in.

Ispričavamo se zbog eventualnih neugodnosti i Petri i svim ostalim učenicima.

Zahvaljujemo se prof. Samiru Burziću na upozorenju.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr