Molim pomoć! Imam referat iz energetike: Fosilna goriva u budućnosti - za ili protiv? Možete li mi pomoći na kojim sajtovima mogu pronaći literaturu, po mogućnosti na hrvatskom jeziku!? Hvala puno! Danijel

Ime i prezime: Danijel Rajko danijelrajko@net.hr

Danijele, nisam siguran da ti na ovome području možemo puno pomoći. Ipak, čini mi se da bi dobar početak bio preformulacija naslova. Meni iz ovoga nije jasno tražiš li ti odgovor na pitanje hoće li se u budućnosti fosilna goriva koristiti kao goriva, npr. iz potrebe za zaštitom okoliša, ili kakve će se nove tehnologije primjenjivati u njihovu iskorištavanju, ili da li će zalihe fosilnih goriva biti iscrpljene pa ćemo morati prijeći na neke nove izvore energije...
Literatura: preporućujem ti knjigu Vladimira Paara Velika energetska kriza. Knjiga je vrlo zanimljiva i opširna, ali nemoj da ti bude jedina literatura. Ako možeš, potraži u našem časopisu Prirodi tekstove o starim i novim izvorima energije. Znam da je baš nedavno pisalo nešto o gorivnim člancima (koji također mogu raditi na fosilna goriva). A pročitaš li nešto u novinama, nemoj tomu vjerovati. U dnevnom tisku ima doista svakojakih vijesti, nažalost su one stručne obično krivo prevedene (što je još najmanja zamjerka).
Ne znam jesam li ti pomogao. Sretno u svakom slučaju!

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr