Pozdrav! Imam pitanje u vezi elektronske konfiguracije benzena. U udžbeniku piše da svih 6 C atoma ima po tri sp2 hibridne orbitale. Kako su nastale te hibridne orbitale? Ne razumijem kako su raspodjeljeni elektroni u orbitalama(jer sam mislila da jedan od elektrona iz 2s obritale prijeđe u p obritalu,tj da C atom ima sp3 hibridizaciju). Da li to ima veze s nesparenim elektonima zbog kojih nastaju pi veze,ako ima kakve jer ni to mi nije baš jasno... I imam još jedno pitanje, da li netko od profesora možda daje instrukcije i gdje se mogu naći kontakti. Unaprijed,puno hvala na odgovoru.

Ime i prezime: anita

Priče o orbitalama su u najmanju ruku sumnjive i često nepotrebne, ali kad već pitaš...

Hibridne orbitale nastaju linearnom kombinacijom drugih orbitala. sp3 hibridna orbitala nastaje kombinacijom 3 p orbitale i jedne s orbitale, sp2 nastaje od 2 p i jedne s, a sp nastaje od jedne p i jedne s orbitale. U svaku orbitalu, bilo hibridnu bilo nehibridnu, mogu "stati" 2 elektrona s različitim spinovima. sp3 predstavlja jednu orbitalu; 3 je oznaka orbitale, a ne broj istih.

Hibridizacija i hibridne orbitale su samo plod naše mašte, nešto što zamislimo kako bi si lakše objasnili apstraktno ponašanje elektrona. Te orbitale ne nastaju niti ne nestaju, niti elektroni skaču iz orbitale u orbitalu.

U izrazu "pi veza" pi predstavlja opis simetrije veze. Veze nastaju jednako iz hibridiziranih kao i iz nehibridiziranih orbitala. Veze ne sadržavaju nesparene elektrone. Veza (kovalentna) jest rezultat sparivanja elektrona dvaju atoma.

Ne znam jel ti ovo pomoglo, nisam baš uspio dokučiti što te točno muči.

Što se tiče drugog pitanja, draga Anito, mislim da profesori ne drže instrukcije, predobro su plaćeni za to. Možda ti možemo preporučiti pokojeg asistenta. Bilo bi lijepo da si ostavila neki kontakt na koji te možemo kontaktirati.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr