Kako su tantal,kurij,nobelij,kobalt,klor,dušik,polonij,einsteinij dobili ime?

Ime i prezime: Tatjana Milić tatjanamilichotmail.com

 


Pretpostavljam da pitaoca zanima po čemu su dotični spojevi dobili ime, a ne kako.

Ako je tomu tako onda...

Tantal je dobio ime po istoimenom starogrčkom mitološkom liku. Tantal, sin Zeusa i i nimfe Plouto, je po mitu prvotno bio dobrodošao za trpezu bogova na Olimpu. Međutim, uzoholio se, te je krao nektar i ambroziju s trpeze i davao ju smrtnicima. Da stvar bude još gora, ubio je i ispekao svog sina Pelopsa i poslužio ga bogovima. Za svoje grijehe kažnjen je na vječnu glad i žeđ u Tartaru, s okrepom nadomak ruke koju nikad ne može doseći.
Usput budi rečeno, niobij je dobio ime po Niobi, Tantalovoj kćerci. Nekoć su smatrali da postoji i element pelopij, po Pelopsu, međutim ispostavilo se da je pelopij samo smjesa tantala i niobija.

Kurij ili kirij je dobio ime u čast poljsko-francuske znanstvenice Marie Curie [Mari Kiri].

Nobelij je dobio ime po Alfredu Nobelu, švedskom izumitelju i ustanovitelju Nobelove fondacije koja dodjeljuje i isplaćuje istoimenu Nobelovu nagradu.

Kobalt je dobio ime po germanskoj riječi kobold što bi bila vrsta nekakvog zloduha ili goblina. U nas se u pokušaju pohrvatljenja imena kobalt nazivao bjesik. Ime je dobio zahvaljujući praznovjerstvu rudara koji iz ruda kobalta nisu uspjevali dobiti metale već su dobivali kobaltov(II) oksid (koji, jelte, nije kovan te su rudari mislili da im zloduh krade metale).

Polonij je dobio ime po Poljskoj. Tako ga je nazvala njegova otkrivateljica, ranije spomenuta Marie Sklodowska Curie, rođena poljakinja. Budući da je u to doba Poljska bila podjeljena između Ruskog carstva, Njemačkog carstva i Austrougarske monarhije, Marie se nadala da će imenovanjem elementa skrenuti pozornost na poljsko pitanje.

Einsteinij je dobio ime po Albertu Einsteinu, njemačko-američkom znanstveniku.

Klor je prvi (s namjerom) priredio švedski kemičar Carl Wilhelm Scheele koji je mislio da je klor zapravo spoj, a ne elementarna tvar i nazvao ga je deflogistonirani murijatični kiseli zrak (klorovodična kiselina se tada zvala murijatična kieselina). Sir Humphry Davy, slavni britanski fizičar i kemičar je otkrio da nije riječ o spoju već o elementarnoj tvari te ga je nazvao klor (engl. chlorine) od grčkog chloros što znači zeleno-žut.

Dušik je ime dobio po činenici da ga ne možemo disati, tj. da nas duši. Nekad smo ga znali (a naši južni i istočni susjedi ga i danas znaju) pod imenom azot što dolazi od grčke riječi azotikos što znači be(z)životan. Tako ga je nazvao i Lavoisier kad je ustvrdio da miševi pod staklenim zvonom ispunjenim dušikom brzo crkavaju.

Nadam se da ti je ovaj mali etimološko-povijesni pregled bio koristan i zanimljiv.

Pozdrav,


Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija