Poštovani, upoznat sam s osnovnim načelom polarimetrije i jasan mi je princip. Ono što sam se zapitao i što me zanima, može li se koristiti polarimetrija u kinetici i neki primjer reakcije ako se koristi. Recimo za neku reakciju za koju se točno stereokemijski zna koji je produkt, može li hipotetski vrijeme potrebno da se kut zakretanja svjetlosti (koje uzrokuje reaktant) pomakne na drugi kut(zbog produkta) posluziti u eksperimentalnom dijelu proučavanja kinetike te reakcije. U slučaju pozitivnog odgovora, zanimala bi me neka neka reakcija i račun. Hvala

Ime i prezime: Danijel Marković danijelna@gmail.com

Primjer kemijske reakcije čija se kinetika može pratiti polarimetrijski je hidroliza saharoze. O tome sam svojedobno pisao ovdje, a to je ujedno bila i tema rada naslovljenog "Ovisnost brzine hidrolize saharoze o koncentraciji klorovodične kiseline" što ga je izradio Tin Klačić pod mojim mentorstvom. Tin je prošle godine kao maturant zagrebačke V. gimnazije s tim radom sudjelovao na državnom natjecanju iz kemije i osvojio drugo mjesto u kategoriji samostalnih radova.

Ako te zanima više o tom radu i toj temi općenito, možeš mi se javiti e-mailom, pa te mogu uputiti na neke dodatne materijale.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr