Već duže vrijeme imam problem sa određivanjem približnog geometrijskog oblika nepoznate molekule,te manjih problema sa lewisovom simbolikom.(takav se zadatak pojavio na županijskom natjecanju prošle godine).Možete li mi preporučiti neku knjigu ili link na kojem je sve to poprilično detaljno objašnjeno?Sasvim pristojno baratam s tim dijelom gradiva kada su u pitanju školski zadaci,no kada dođu na red natjecanja i nešto malo složenije tu nastane problem.Nadam se da moje pitanje nije nejasno,te ako ne razumijete,a htjeli bi mi odgovoriti možete mi postaviti pitanje na moju e-mail adresu koju sam naveo.Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Vladimir Cvjetojević dadocvjet@gmail.com

Ako sam dobro shvatio, shvaćaš školsko gradivo, ali te muče složeniji zadatci. Za to postoji samo jedan lijek. Vježba! I onda još malo vježbe. Traži stara natjecanja i zadatke i vježbaj na složenijim primjerima.

Na internetu imaš puno stranica s objašnjenjem VSEPR teorije i Lewisove simbolike. Recimo ova. Potraži si još, imaš ih dosta.

I, ustraj!

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr