Oprostite što se malo guram među školarce,ali trebam odgovor na "školsko" pitanje: Olovni azid Pb(N3)2 (sol dušik-vodične kiseline) je eksploziv koji spada u vrstu inicijalnih eksploziva i na lagani poticaj iz vana (udar-trenje-plamen) vrlo brzo detonira. Poznato je kako je za kemijsku reakciju detonacije potreban kisik, ne iz vanjske sredine nego treba biti u molekuli eksploziva, slobodan i da se lako otpušta. Radim s eksplozivima i dobro poznajem njihove osobine,način rukovanja, posebno inicijalne kapsule punjene olovnim azidom. Pitanje: Gdje je kisik u formuli olovnog azida. Ne može detonirati bez kisika u molekuli, niti se detonacije može odvijati uzimanjem kisika iz okoline, onda bi to bila deflagracija ili eksplozivno izgaranje koje je znatno sporije od detonacije. Detonacijska brzina olovnog azida je oko 5000 m/s, zavisno od gustoće. Ipak ne mogu naći odgovor na ovo pitanje, jer u literaturi uvijek nađem formulu kako je i gore navedena pa Vas stoga molim za pomoć. Pozdrav

Ime i prezime: Ivan Buljan ibuljan9@gmail.com

 


S formulom je sve u redu; ona doista glasi Pb(N3)2. Pogreška leži u tvrdnji da za detonaciju treba biti prisutan kisik. Ne treba. Upravo je detonacija azidnih soli primjer detonacije za koju nije potreban kisik. Detonacijom azidnih soli nastaju dvoatomne molekule plinovitog dušika prema jednadžbi:

Pb(N3)2(s) → Pb(s) + 3N2(g)

Volumen nastalog dušika ogroman je u usporedbi s volumenom soli iz koje je nastao, i odatle potječe razorna snaga te reakcije.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija