Molim da mi pomognete oko pitanja da li stvaranje ozona u radnom prostoru može i kako utjecati na zdravlje. U ovom slučaju ozon nastaje kod osvjetljavanja grafičkih ploča. Zahvaljujem.B.Čanađija

Ime i prezime: Bruno Čanađija O-tisak@zg.hinet.hr

Ozon je vrlo reaktivan. Reagira s mnogim materijalima, posebno s organskim tvarima, na primjer polimerima.
Jednako razorno djeluje na tkiva organizama, prvenstveno sluznice. Ozon nadražuje i oštećuje pluća, može uzrokovati bol, kašalj, smetnje u disanju i pogoršati stanje kod ostalih bolesti dišnog sustava (astma, infekcije). Djelovanje i posljedice izlaganja ozonu, kao i oporavak, jako variraju ovisno o koncentraciji ozona u zraku, trajanju izlaganja, a najviše o osjetljivosti pojedinca.
Ne znam kako kod nas zakon regulira ovo pitanje. Vjerojatno je maksimalni dopušteni udio ozona negdje oko 0,1 ppm (otprilike je toliko u SAD-u). Međutim, nekome tko je osjetljiviji već i ovako niska koncentracija može naškoditi.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr