Sto je fazni dijagram, kako se crta i sto su cvrste tocke? Hvala puno.

Ime i prezime: Dunja Simic dunjicagal@hotmail.com

Fazni dijagram je dijagram koji nam govori kako se mijenja fazni sastav nekog sustava u odnosu na neke varijable. Te varijable mogu biti tlak, temperatura, udio tvari X u smjesi, entalpija itd.

Crta se na način da se na osi nekakvog koordinatnog sustava nanesu vrijednosti varijabli koje želiš na svom faznom dijagramu. Punom crtom označiš sve vrijednosti varijabli pri kojima se tvoj sustav nalazi u ravnoteži između dvije faze.
Omeđena područja predstavljaju vrijednosti koje tvoje varijable mogu poprimiti, a da sustav ostane u jednoj, identičnoj fazi.
Ovo je prilično jednostavan opis, cijela priča je u stvarnosti dosta složenija.

Za čvrste točke nisam nikad čuo. Možda se radi o arhaizmu kojeg stari profesori i dalje koriste iako se terminologija promijenila. Možda si krivo čula. Nekakav kontekst bi pomogao.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr