Zasto je etin kao nepolarna tvar topiv u acetonu koji je organska tvar ali polarna(ako se ne varam,mapa elektrostatskog potencijala ukazuje na to da je polaran..)?Zasto se ovdje ne primjenjuje nacelo da se slicno otapa u slicnome?7

Ime i prezime: josipa horvat josipa99@hotmail.com

Prvo treba shvatiti da podjela otapala na nepolarna i polarna nije podjela na dvije dobro ograničene skupine, nego se radi o cijelom spektru polarnosti, počevši od posve nepolarnih otapala (kakav je, primjerice, tetraklorugljik), preko otapala toliko male polarnosti da ih za sve praktične svrhe možemo smatrati nepolarnima (npr. heksan), zatim otapala srednje polarnosti, u koja spada i aceton, pa sve do jako polarnih otapala, u koje spada npr. dimetil-sulfoksid ako govorimo o polarnim aprotičnim otapalima, ili niži alkoholi i voda, ako govorimo o polarnim protičnim otapalima.

Načelo kaže da se slično dobro otapa u sličnom, no to načelo treba shvatiti više kao jedno od orijentacijskih pravila. Aceton, iako definitivno nije nepolaran, nije ni dovoljno jako polaran da bi se topljivost etina u acetonu mogla smatrati nekakvom ozbiljnom iznimkom tog načela.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr