Moram napraviti za skolu pokus reakcije nekog metala s necim, i nemam nikakvu ideju. Imate li nekakve prijedloge za pokuse s kojima ne moram poduzeti velike mjere opreza?

Ime i prezime: Gabriela Parašilovac

Ako želiš izvesti pokus s reakcijom nekog metala, a da ne bude pritom nikakve opasnosti, ostavi jednostavno jedan komad željeza na kiši i vjetru, a drugi na suhom, pa nakon nekog vremena usporedi što se s kojim dogodilo. Hrđanje je najsigurnija vrsta reakcije, premda to tehnologe ne veseli pretjerano.
Nešto uzbudljiviju, premda i dalje bezopasnu reakciju možeš dobiti ubaciš li komad cinka (mnoge baterije imaju ovoj od cinka, ako ga drugdje ne nađeš) u klorovodičnu ili octenu kiselinu. Obje kiseline mogu se dobaviti po trgovinama.