Ima il tio-spojevima samo jedan dodatni atom sumpora, npr. u glicertiolu? Što su katalizatori, a što inhibitori? Što su homogena i heterogena kataliza?

Ime i prezime: Kristijan Gorički KristijanGoricki@gmail.com

Tio-spojevi su organski spojevi u kojima je jedan ili više atoma kisika zamijenjeno atomima sumpora. Ako se želi posebno naglasiti da se radio o jednom, dva, tri, četiri... atoma sumpora, prefiksu tio- dodaje se još i umnožni prefiks mono-, di-, tri-, tetra-... pa tako govorimo o monotio-spojevima, ditio-spojevima, tritio-spojevima itd.

Katalizatori su tvari koje ubrzavaju kemijsku reakciju, a iz nje izlaze nepromijenjeni. Oni to čine tako što snižavaju energiju aktivacije, tj. minimalnu energiju koju molekule moraju imati da bi uopće došlo do reakcije.

Inhibitori su tvari koje usporavaju kemijsku reakciju. Inhibitor je pojam suprotan od pojma katalizatora.

Homogena kataliza je kataliza kod koje je katalizator u istom agragacijskom stanju u kojem su tvari koje sudjeluju u kemijskoj reakciji. Najčešće se radi o reakcijama u homogenim otopinama. Primjer homogene katalize je kataliza hidrolize estera kiselinom.

Heterogena kataliza je kataliza kod koje katalizator nije u istom agragacijskom stanju u kojem su tvari koje sudjeluju u kemijskoj reakciji. Katalizator je najčešće u čvrstom agregacijskom stanju, a reaktanti su plinovi ili tvari u otopini. Primjer takve katalize je hidriranje nezasićenih ugljikovodika uz fino raspršeni metalni katalizator (nikal, paladij, platinu i sl.).

Više o katalizatorima, inhibitorima te o homogenoj i heterogenoj katalizi vidi u opširnom wikipedijskom članku ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr