Srdačan pozdrav! Ja sam Domagoj Oreški iz Nedelišća u Međimurju i već neko vrijeme istražujem, tj. pokušavam dokučiti formulu za broj mogućih konstitucijskih izomera kod alkana te se moj rad koči nedostatkom tabličnih informacija o tome. Stoga bih Vas zamolio ukoliko imate tablicu sa SVIM brojevima C-atoma i njihovim mogućim konstitucijskim izomerima (barem do 30 C-atoma), da mi ju pošaljete na moj e-mail. Unaprijed iznimno zahvalan, Domagoj Oreški :-)

Ime i prezime: Domagoj Oreški domagoj.oreski@gmail.com

Tablica koja prikazuje kako broj strukturnih (konstitucijskih) izomera ovisi o broju ugljikovih atoma u alkanu za prvih 31 članova niza alkana nalazi se ovdje. Pazi da te ne zbuni što se prvi redak u tablici odnosi na broj 0, a ne na broj 1.

Postoji i tablica koja prikazuje broj stereoizomera, koji je veći od broja strukturnih izomera, jer se enantiomerne molekule broje kao različite (u prvoj tablici se broje kao iste). Ta druga tablica se nalazi ovdje.

Primjerice, prva tablica oba enantiomera 3-metilheksana, (S)-3-metilheksan i (R)-3-metilheksan, broji kao jedan konstitucijski izomer heptana, dok ih druga tablica broji kao dva različita.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr