Ne razumijem gradivo elektroliza vodenih otopina. Ako na primjer imamo zadanu sulfatnu kiselinu,zašto je na anodi voda a ne So4? možete li riješiti primjere:a)natrijev karbonat ,b)kalijev hidroksid i c) bakrov(II) sulfat?

Ime i prezime: Simona Starčević simona.starcevic@gmail.com

 


Elektrolize su u svojoj biti oksidacije (na anodi) i redukcije (na katodi) pogonjene električnom energijom. Elektroliziraš li neku vodenu otopinu, voda će biti kandidat i za oksidaciju (tako dobiješ kisik), i za redukciju (tu pak nastaje vodik), dok će otopljena tvar obično imati anion koji se možda može oksidirati, i kation koji se možda može reducirati (to nije u biti čak ni pravilo, premda je najviše takvih slučajeva). Što će se točno zbivati, ovisi o identitetu otopljenih tvari (najvažniji parametar je tu redukcijski elektrodni potencijal), ali i o koncentraciji, temperaturi, tlaku (ako se oslobađaju plinovi), primijenjenom naponu i identitetu elektroda.
Ako u otopini imaš sumpornu kiselinu, kandidat za redukciju je oksonijev kation (hidron je u biti ono što prijeđe u vodik, voda odleti nekud), što ne mijenja situaciju s vodom, jer opet dobiješ vodik, a za oksidaciju imaš vodu ili sulfatni anion. Za oksidaciju potonjeg u peroksodisulfat trebaš i visoki napon i visoku koncentraciju, a čini mi se i neutralnu otopinu (npr. da umjesto sumporne kiseline imaš kalijev sulfat), tako da će vjerojatno ipak nastati kisik.
Kod natrijevog sulfata kandidati za redukciju bit će natrij i voda (odnosno hidron), dok se oksidirati može opet voda ili možda karbonat (sad dobiješ perkarbonate, ali vjerojatno još teže nego persulfate, a k tomu vjerojatno ustvari dobivaš vodikov peroksid, što će reći da se opet oksidira voda). Kako bi natrij reagirao s vodom, dajući vodik i natrijev hidroksid, izvjesno je da ćeš svakako dobiti vodik, a slaba mogućnost dobivanja perkarbonata (treba naći odgovarajuće uvjete) znači da će umjesto toga vjerojatno nastati kisik. Ipak, definitivnih zaključaka tu ne treba praviti dok se ne dođe do konkretnog pokusa.
Za druga dva slučaja vjerujem da možeš samostalno zaključiti što će se najvjerojatnije zbiti, koristeći gore dane informacije i redukcijske elektrodne potencijale iz tablica.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija