Poštovani, imam redoks sa kalijevim tiocijanatom i elementarnim jodom u kiselom mediju.. KNCS + I2 ----> KHSO4 + HI + CNI I2 je oksidans... al ne mogu nać šta mi se oksidira... kako da odredim oksidacijske brojeve.. znam da je tiocijanatni ion minus jedan.. ako bi mi mogli pomoć u parcijalnom rješavanu redoksa, točnije oksidaciji... ili barem oksidacijskim brojevima konkretnih spojeva ˝KNCS˝; ˝CNI˝

Ime i prezime: antonija strujić izolda_0017@hotmail.com

Ovaj odgovor ide svima koji imaju probleme s oksido-redukcijskim jednadžbama i gradivom vezanim uz njih:

Na stranicama E-škole, u sekciji kemijski udžbenik (lijeva strana ekrana), na dnu sekcije nalaze se upute prof. Vrkljana i doc. dr. sc. Judaša o rješavanju redoks jednadžbi. Pogledajte ih! Korisne su.

Također, postoji mnogo odgovora vezanih uz istu tematiku. Koristite tražilicu! Uz 5000 odgovora dosad, većina budućih odgovora se da svesti na "koristi tražilicu".

Nisam siguran za ovu tvoju jednadžbu, nešto mi tu ne štima. Provjeri jesi li ju sigurno dobro napisala. Što se tiče oksidacijskih brojeva; u SCN- i CNI, N je -III, C +IV, S je -II, a I je -I.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr