Molim Vas da mi odgovorite na pitanja: 1.Zašto živin termometar nije prikladan za mjerenje jako niskih temperatura? 2.Što ima manju masu:litra leda ili litra tekuće vode? 3.Stakleni cilindar sadrži vodu,eter i živu.Ako se u cilindar ubace srebrni novčić, zlatni novčić,pluteni čep i komadić voska odredi gdje će se zaustaviti? Hvala

Ime i prezime: SUZANA KAPUSTA suzana.kapusta@gmail.com

Sve ovisi što misliš pod "jako niska temperatura". Meni je sve ispod deset Celsiusovih stupnjeva jako nisko, ali živin termometar uredno radi skroz do -38,83 °C, gdje živa mrzne.

Gustoća vode ugrubo iznosi 1 g/mL, a leda 0,92 g/mL. Izračunaj mase (ako misliš da trebaš) pa ih usporedi.

U ovom zadatku pored gustoća trebaš znati i to da će predmeti plutati na površini tekućine, ako je njihova gustoća manja od gustoće te tekućine, dok će u suprotnom tonuti. Gustoća vode je spomenutih 1 g/mL, etera 0,71 g/mL, žive 13,5 g/mL, srebra 10,5 g/mL, zlata 19,3 g/mL, pluta 0,2 g/mL (to jako varira od pluta do pluta), a voska 0,9 g/mL (opet postoji prilična varijacija, ovisno o sastavu). Za slučaj da netko poželi stvarno izvesti pokus, dometnuo bih da će se vosak vjerojatno otopiti u eteru, a zlato i srebro u živi (ili barem formirati krute amalgame). Potonje vjerojatno ne bi obradovalo vlasnike kovanica.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr