1.U jednadžbi:FeCl3+3NaOH=Fe(OH)3+3NaCl se stvara crveno smeđi talog željezova (III)hidroksida.Koja je masa Fe(OH)3 u g se istaloži 40g natrijeva hidroksida?

Ime i prezime: Mirko Šarić aricmirko@yahoo.com

Iako to neće utjecati na rješavanje zadatka, činjenica je da se talog stvara u reakciji, a ne jednadžbi. Također, ono što će taložiti sigurno neće biti sâm hidroksid, već hidratirani željezov(III) oksid, što dosta komplicira situaciju. K tomu, sušenje taloga (vjerojatno žarenjem) neće dovesti do dobivanja čistog hidroksida, nego oksida. Ipak, možemo izračunati koliko bi hidroksida nastalo kad bi zbilja nastajao hidroksid. Kako se u osmom razredu ne obrađuju množine, što bi učinilo rješavanje posve trivijalnim, morat ćemo preko broja čestica.

Iz jednadžbe reakcije vidiš da na svake tri jedinke natrijevog hidroksida nastane jedna jedinka željezovog(III) hidroksida:

N(NaOH) = 3 N(Fe(OH)3)

Oba broja možeš izraziti pomoću masa spojeva:

N(NaOH) = m(NaOH)/mf(NaOH)

= m(NaOH)/(Mr(NaOH)·u)

N(Fe(OH)3) = m(Fe(OH)3)/mf(Fe(OH)3)

= m(Fe(OH)3)/(Mr(Fe(OH)3)·u)

Povezivanjem tih triju jednadžbi u jednu možeš konačno dobiti izraz za masu željezovog(III) hidroksida:

m(Fe(OH)3) = N(Fe(OH)3Mr(Fe(OH)3)·u

= N(NaOH)·Mr(Fe(OH)3)·u/3