bok htio bih vam postavit jedno pitanje svezi kemije ovako glasi: koliko ukupno čestica ,a koliko protona,neutrona i elektrona sadrže atomi:VODIKA,DUŠIKA I KISIKA? evo hvala unaprijed.

Ime i prezime: MatijaFrkovic filelefi@yahoo.com

Svaki izotop kemijskog elementa karakteriziraju dva broja: atomski broj (Z) i maseni broj (A). Atomski broj nam govori koliko se protona nalazi u jezgri, tj. govori nam identitet elementa. Broj elektrona u omotaču jednak je broju protona u jezgri. Maseni broj jednak je zbroju broja protona i neutrona u jezgri. Maseni broj nam govori o kojem se izotopu određenog elementa radi.

U periodnom se sustavu obično maseni broj zapisuje ispod oznake elementa, a atomski iznad iste oznake, mada postoji i drugih načina zapisa.

Iz ovih uputa jednostavno je izračunati broj pojedinih čestica i njihov ukupni broj.

Odgovorio: Igor Huskić   ihuskic@chem.pmf.hr