Imam jedno pitanje vezano uz vrijednosti konstante disocijacije. Može li ta vrijednost biti negativna i u kojem rasponu brojeva ona prevladava? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Tea Sokač tea.sokac@gmail.com

Konstanta neke ravnoteže jest umnožak ravnotežnih koncentracija (ili tlakova ili aktivitetâ) svih sudionika reakcije potenciranih na njihove stehiometrijske koeficijente. Kako su količine tvarî nužno pozitivne (osim ako ne misliš izvoditi trikove, npr. navodeći koncentraciju antimaterije kao negativnu koncentraciju odgovarajuće materije), a potenciranjem se pozitivan predznak neće mijenjati, nije teško zaključiti da će konstante ravnoteže uvijek biti pozitivne.
Ono što jedino može biti negativno jest (dekadski) logaritam (brojčane vrijednosti) konstante ravnoteže. Čim konstanta bude manja od jedan, logaritam joj ode ispod nule.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr