kako se listopadno drveče prilagodilo hladnoj klimi? ekološki sustav je?

Ime i prezime: alessandar gojani alessandar.gojani@skole.hr

Pitanje ti je posve u biologiji, a nekako sumnjam da si uzimao u obzir to da se kemija pomalo bavi i temeljima evolucije. Ipak, nešto ću napisati jer mi je evolucija jedno od najzabavnijih područja znanosti.

Listopadno drveće je prilagođeno kontinentalnoj klimi, ali to ne znači i da se prilagodilo. Iako se jedinke mogu donekle prilagoditi vanjskim uvjetima (to se zove adaptacija), te se prilagodbe obično ne prenose na potomstvo. Prilagodba vrste ili ekosustava uvjetima pak radi drugačije. Kako jedinke nikad nisu posve identične, nego za svaku njihovu osobinu (sposobnost trpljenja hladnoće, iskorištavanje dnevne svjetlosti, brzina upijanja i hlapljenja vode, visina rasta...) postoji nekakav raspon, događat će se da će neke osobine u određenim uvjetima biti štetne po svoje nositelje, dok će neke druge osobine biti korisne (u slučaju listopadnog drveća, otpadanje lišća je korisno jer bi zimi stradalo od hladnoće, a može i zadržati više snijega od golih grana pa bi postojao rizik od pucanja grana). Jedinke čije su osobine bolje usklađene s trenutnim uvjetima moći će dati više potomstva pa će s vremenom te osobine biti sve prisutnije u populaciji. One čije osobine nisu korisne ili su čak štetne ostavljat će manje potomstva pa će se s vremenom te osobine izgubiti. Ta se pojava, da neke osobine svojim nositeljima omogućavaju lakši opstanak, zove prirodni odabir ili prirodna selekcija.
A koje su točno prilagodbe listopadnog drveća za zimu, možeš naći ako usporediš listopadno drveće s crnogoričnim, kao i sa zeljastim biljkama.
Nekad se ekosustav u kojem postoji listopadno drveće zvao listopadna šuma. Ne znam je li se to mijenjalo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr