Što se tiče prekristalizacije kalijevog nitrata..radimo tu vježbu pa me zanima kako bi se mogla nezasićena otopina prevesti u zasićenu(isključena je mogućnost otapanja novih tvari)i zašto filtrirni papir u buchnerovu lijevku ne smije prelaziti vertikalnu stijenku lijevka?da li ia veze s prolaskom kristala kalijevog nitrata dok to filtriramo ili? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Kristina Čuljak kristinaculjaksb@gmail.com

 


Nešto mi govori da se tomu trebaš sama domisliti, tako da ću samo dati par možebit korisnih opaski. Kad je otopina nezasićena, otopljene tvari je manje nego što se pri tim uvjetima može otopiti u prisutnoj količini otapala. Kad je otopina prezasićena, otopljene tvari je više nego što bi se moglo otopiti. Zanemarimo li načas što je moguće, a što ne, očito trebaš ili povećati količinu otopljene tvari, ili smanjiti količinu otapala. Kako ti je jedna mogućnost već zabranjena (i to na općenit način, tako da ne možeš ni dodavati tvari kojima bi smanjila topljivost soluta), očito se moraš pozabaviti drugom. Tu bi bilo korisno primijeniti svojstvo koje imaju sve tekućine, a koje je naročito izraženo kad ih griješ. Druga opcija pak uključuje poznavanje toga kako topljivost kalijevog nitrata ovisi o temperaturi.
Za filter-papir si na pravom tragu. Doduše, ako imaš krupne kristale, neće biti ništa čak ni ako zaboraviš metnuti papir, ali mulj (znatno češći slučaj od lijepih kristala) će nekud iscuriti ako papir savršeno ne prianja uz dno Büchnerovog lijevka.
Ppozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija