Molila bih vas da mi pomognete oko slijedećeg zadatka: 10 cm3 otopine srebrova nitrata koncentracije 0.20moldm-3 dodano je u 10 cm3 otopine natrijeva klorida koncentracije 0,40moldm-3. izračunajte množinsku koncentraciju kloridnih iona zaostalih u otopini. rezultat-0.1moldm-3 ja sam to pokušala riješiti na slijedeći način- formulom za miješanje cxV+cxV=cxV dobila da je c(AgCl)=0.3moldm-3. a kako sad iz toga izračunati konc. kloridnih iona? da li je to točan postupak? hvala

Ime i prezime: sara saraluki@gmail.com

Ono što se dogodi kad pomiješaš otopine koje sadrže srebrove katione i kloridne anione jest taloženje srebrovog klorida:

Ag+(aq) + Cl(aq) → AgCl(s)

Kako je srebrov klorid vrlo slabo topljiv u vodi, reaktant koji je u manjku bit će gotovo kvantitativno istaložen (ostaje ga u koncentraciji za čije izražavanje treba nekoliko nula, što ne znači da se to ne da izračunati), dok će preostatak onoga u suvišku biti u nekoj pojmljivijoj količini koja neće biti znatno promijenjena činjenicom da tu ima i neka ravnoteža.

Kako ioni u zadatku reagiraju ekvimolarno, a veličine su vrlo jednostavno zadane, zadatak se može riješiti i napamet: Kako su volumeni otopina isti, a klorida ima u dvostruko većoj koncentraciji nego srebra, očito će polovica klorida završiti u talogu. Kako je pak miješanjem volumen udvostručen, očito će se koncentracije svega prepoloviti. Nakon toga nije teško zaključiti da će koncentracija kloridnih iona spasti na četvrtinu početne.
Naravno, sve se to može računati i na papiru. Izračunaš prvo množine reaktanata, zatim zaključiš koji je u suvišku te koliko će ga ostati nakon reakcije, a na kraju tu množinu podijeliš s ukupnim volumenom. U svakom slučaju, nemoj onim postupkom koji si opisala.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr