Pozdrav, zanima me o čemu ovisi hoće li se neka tvar taliti ili sublimirati? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Iva Lovric bombica_bombica@hotmail.com

Hoće li se neka tvar taliti ili sublimirati ovisi o prirodi te tvari te o tlaku i temperaturi. Neke tvari budu takve građe da se ni pod kojim uvjetima neće moći prevesti u plinovito stanje jer se puno prije raspadnu ili prijeđu u neke druge tvari. Neke od njih nije moguće ni taliti.
Uzme li se tvar koja može postojati u sve tri faze te najjednostavniji mogući fazni dijagram i zanemare anomalije uslijed brzine grijanja uzorka, sigurno je da će, ako su tlak i temperatura niži od vrijednostî u trojnoj točki, uzorak moći samo sublimirati. Podigne li se samo temperatura, ravnoteža će se uspostavljati između pare i tekućine dok će kod višeg tlaka ravnoteža biti između tekućine i krutine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr