Što se događa pri sublimaciji amonijeva klorida i zašto?

Ime i prezime: Ana Horvat a.horvat007@gmail.com

Kad pošteno zagriješ amonijev klorid, on će se raspasti na amonijak i klorovodik. Posljedično, do sublimacije nikad neće doći. Kad se smjesa plinova dovoljno ohladi, opet će nastati kristalići ili dim amonijevog klorida.

Zašto je tomu tako, malo je teže jednostavno reći. Ako usporedimo dvije moguće opcije za plinovitu fazu nastalu hlapljenjem amonijevog klorida, a to su plinoviti klorovodik i amonijak te plinoviti amonijevi i kloridni ioni, očito je da je prva opcija povoljnija. Razlog tomu je činjenica da se pozitivno i negativno nabijene čestice privlače pa ih je teško držati u plinovitom stanju, a u ovom slučaju, ako su već prisiljene na plinovitost, lako mogu prebaciti proton iz amonijevog kationa na kloridni anion i tako prijeći u puno stabilniju smjesu plinova s neutralnim molekulama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr