Možete mi molim vas reći koliko iznosi specifični toplinski kapacitet vodene otopine modre galice? Hvala

Ime i prezime: Katarina Fumiš katarina.fumis@gmail.com

Specifični toplinski kapacitet neke smjese može se izraziti formulom:

Cp(smjesa) = w(A)Cp(A) + w(B)Cp(B)

Međutim, to vrijedi samo ako komponente ne međudjeluju. Kad imaš vodene otopine jakih elektrolita (bakrov(II) sulfat to jest), stvari budu malo složenije jer su ioni solvatirani, a struktura vode time malo promijenjena. Ako taj elektrolit još sudjeluje u nekim ravnotežama u otopini (heksaakvabakrovi(II) kationi su blago kiseli, a mogu na se vezati i sulfatne anione), model za toplinski kapacitet njegove otopine bit će vjerojatno prilično složen i prilično specifičan za taj spoj te nekolicinu srodnih. Tako da je na pitanje koje si postavila vjerojatno najlakše odgovoriti eksperimentalno.

Ako ti treba samo brojka (za to ćeš morati znati i koncentraciju otopine; ovako je sve skroz neodređeno), možda ju se može naći u Mellorovoj "A comprehensive treatise on inorganic and theoretical chemistry" (petnaestak knjiga, imaju ih u centralnoj kemijskoj biblioteci na Horvatovcu). Ako pak radiš nešto šire, mogu ti proslijediti jedan rad s kraja dvadesetih, koji se bavi kapacitetima otopina jednostavnih soli, a koji može poslužiti kao nekakav uvod.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr