Trebam pomoć!!!! Glavno pitanje na usmenom iz Biokemije; Koji je glavni razlog zašto jedemo? Glavni razlog da bi dobili energiju te da unesemo osnovne biomolekule u organizam ali ja mislim da mi netko može to malo bolje pojasniti! Hvala :)

Ime i prezime: Božidar Lovrić blovric@ptfos.hr

Energija i građevni materijal za organizam jesu sve što dobivamo iz hrane, a ujedno i sve što trebamo. Naravno da ćeš na ispitu morati reći više (puno više, nadam se), ali nema smisla da ti prepričavam ono što se radi cijelu godinu ili više.
Mislim, mogao bih natipkati par stranica teksta o tomu čemu koji sastojak hrane služi, kao i o posljedicama nedostatka pojedinih tvari, a onda možda i o biokemijskoj podlozi osjećaja gladi (što se mene tiče, jedem zato što sam gladan), ali nekako mi to ne priliči pisati osobi koja iza sebe ima završenu osnovnu i srednju školu. Nešto bi već o tomu trebao i znati, zar ne?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr