ja sam sara od prosli put sto se tice onog zeljeza, hrde i elemenata.. rekli ste mi da ako ne uspijem rijesiti zadatak da vam se ponovno javim i jesam... neznam kako bih ga rijesila :/ a i da sam znala nebih vam pisala .. ne razumijem postupak ni samu svrhu zadatka pa vas molim UPOMOĆ ! puno hvala

Ime i prezime: Sara

Postupak sam objasnio, i to vrlo detaljno. Svrha zadatka je provjeriti razlikuju li učenici pojmove kemijski element, kemijski spoj, smjesa i kemijska promjena. Prvi izraz na listi je željezo. Sada te pitam: je li željezo kemijski element, kemijski spoj, smjesa ili kemijska promjena? Ako je kemijski element, upiši pored njega "kemijski element". Ako misliš da je kemijski spoj, upiši pored njega "kemijski spoj" itd., te zatim prijeđi na ostale stavke na popisu.

Kako ćeš znati je li željezo kemijski element? Kao prvo, to bi trebala znati jer ste to učili u osnovnoj školi. No, čak i ako ne znaš, ili si zaboravila, sigurno imaš negdje pri ruci periodni sustav kemijskih elemenata ili popis imena kemijskih elemenata, pa daj molim te na tom popisu pokušaj pronaći željezo. Ako ga pronađeš, onda je željezo kemijski element, a ako ga ne pronađeš, onda je nešto drugo (spoj, smjesa ili promjena).

Bude li potrebno, možeš nam se javiti i treći puta, ali molim da u tom slučaju najprije kažeš što si zaključila o prvim dvama izrazima s popisa, željezu i vodi, konkretno, je li željezo kemijski element ili nije, te je li voda kemijski element ili nije.

Inače, zadak je krajnje jednostavan, otprilike kao da u rečenici "Ivica je u dućanu kupio jabuke, kruške, paprike i salatu, a u povratku je sreo Anu" moraš navesti koje su sve osobe, voće i povrće spomenuti u prethodnoj rečenici.

Kod rješavanja tog zadatka, najprije bi načinila popis ključnih riječi koji bi izgledao ovako:

- Ivica
- jabuke
- kruške
- paprike
- salata
- Ana

a zatim bi uz svaku riječ dopisala "osoba", "voće" ili "povrće", što bi izgledalo ovako:

- Ivica - osoba
- jabuke - voće
- kruške - voće
- paprike - povrće
- salata - povrće
- Ana - osoba.

E pa sad tako lijepo uzmi popis:

- željezo
- voda
- kisik
- hrđa
- morska voda
- natrijev klorid
- soli
- hrđanje

i uz svaku stavku dopiši "kemijski element", "kemijski spoj", "smjesa" ili "kemijska promjena", što već gdje treba ići.

Nadam se da ti je sada konačno jasno što se od tebe traži i očekuje u tom zadatku.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr