Molim vas da mi kažete koja su kemijska i fizikalna svojstva estrogena i njegovo trivijalno ime. Hvala :)

Ime i prezime: Ana Horvat

Estrogeni su jedna grupa steroidnih hormona, važnih za (primarno ženske) spolne karakteristike mnogih životinja, pa tako i ljudi, a "estradiol", "estriol", "estron" itd. jesu trivijalna imena triju najvažnijih estrogena u ljudi. Kao i svi steroidi, estrogeni su slabo topljivi u vodi, a dobro u nepolarnim otapalima. Tališta su im razmjerno visoka (za jednog sam našao da je preko 200 °C, a druga dva vjerojatno ne zaostaju), a za vrelišta nisam siguran da postoje pri atmosferskom tlaku. Da su bezbojni, vjerojatno ne treba posebno napiminjati. Troje navedenih mogu reagirati kao fenoli, dvoje su k tomu i alkoholi, a jedan je keton. Daljnje reakcije vjerojatno su tipične za policikličke alkane, što će reći da se sumporom ili selenijem mogu oksidirati u odgovarajuće policikličke aromatske spojeve, te da su podložni supstituciji s halogenim elementima. Mislim da dalje nema smisla nabrajati, jer su fundamentalna kemijska svojstva prilično nebitna kad se priča o hormonima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr