Plinska smjesa od 28,5 g metana i 15 g klora reakcijom daje tekući produkt X i plin klorovodik. U spoju X maseni je udio ugljika 14,1%, vodika 2,35% i klora 83,5%. Izračunajte molekulsku formulu spoja X. Nailazim na problem nakon što izračunam empirijsku formulu spoja (n(C):n(H):n(Cl)=1:2:2), kako da dobijem iz zadanih masa metana i klora molarnu masu nastalog spoja, tj. način da odredim molekulsku formulu spoja? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Milica Šostarić milica.sostaric@gmail.com

Empirijska formula produkta X očito glasi CH2Cl2. Najjednostavnija molekulska formula koja odgovara toj empirijskoj formuli ujedno je i jednaka toj empirijskoj formuli (dakle, glasi CH2Cl2). Spoj te formule zove se diklormetan ili metilen-klorid.

Daljnje molekulske formule koje bi odgovarale empirijskoj formuli CH2Cl2 dobiju se množenjem empirijske formule s 2, 3, 4..., te glase C2H4Cl4, C3H6Cl6, C4H8Cl8...

Uzmemo li u obzir činjenicu da je ugljik četverovalentan, a vodik i klor jednovalentni, očigledno je da nijedan od spojeva navedenih molekulskih formula ne može postojati osim prvog člana niza; naprosto, kad povežemo ugljikove atome u lanac, ne preostaje nam dovoljno slobodnih valencija da bismo pospajali sve vodikove i klorove atome (pokušaj npr. nacrtati strukturu molekule čija bi formula bila C2H4Cl4, pa ćeš vidjeti da ne ide).

Iz toga nam se nameće zaključak da je molekulska formula spoja X upravo ona najjednostavnija moguća, a to je CH2Cl2.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr