Željezo djelovanjem vode i kisika prelazi u hrđu. Morska voda sadrži otopljen natrijev klorid i druge soli te ubrzava hrđanje. Koji su elementi, spojevi, smjesa i kemijska promjena nevedeni prethodnim rečenicama?

Ime i prezime: Sara Međan

Taj ćemo zadatak riješiti tako da najprije načinimo popis ključnih riječi i izraza koje se pojavljuju u rečenicama, a zatim ćemo uz svaku od njih pridružiti skupinu kojoj pripada.

Popis riječi i izraza glasi:

- željezo
- voda
- kisik
- hrđa
- morska voda
- natrijev klorid
- soli
- hrđanje

E sad, da ne bih ja baš sve riješio, evo kako ćemo dalje. Uzmi periodni sustav kemijskih elemenata i potraži koje od ovih riječi se pojavljuju kao imena elemenata. Kreni od prve riječi (željezo) i traži postoji li kemijski element koji se tako zove. Ako postoji, uz riječ željezo napiši da se radi o kemijskom elementu. Zatim potraži postoji li kemijski element koji se zove voda. Ako postoji, onda uz riječ voda napiši da se radi o kemijskom elementu. Ako ne postoji, onda je voda ili spoj, ili smjesa, ili kemijska promjena.

Nakon što si na popisu prepoznala kemijske elemente, treba prepoznati u koje skupine spadaju preostali izrazi. Jedan od načina da to učiniš jest taj da svaki od izraza upisuješ u tražilicu e-škole kemije pa provjeriš pojavljuju li se gdje u tekstovima objavljenima na e-školi i u kojem kontekstu, pa iz toga zaključiš radi li se o spoju, smjesi ili kemijskoj promjeni. Drugi način je da te izraze potražiš u kazalu udžbenika kemije, vidiš na kojoj se stranici udžbenika spominje, pa opet iz konteksta u kojem se javljaju zaključiš o čemu se radi. Treći način je da u udžbeniku kemije za sedmi razred potražiš poglavlje o vrstama tvari. Tamo će sigurno biti navedeni primjeri za spojeve, smjese i kemijske promjene, i sasvim sigurno će među primjerima biti navedni i neki od gornjih izraza.

Ako ni nakon svega toga ne uspiješ riješiti zadatak, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr