evo još jedno o valencijama :) ako imamo neki element koji može imati više valencija (npr bakar), kako da odredimo u kojem će se slučaju koristiti jednovalentni, a u kojem dvovalentni bakar?

Ime i prezime: Karlo Akrap karlo.akrap@hotmail.com

Ovo pitanje vapi za kontekstom. Ako imaš ime (ili formulu) spoja, znat ćeš (ili barem biti u stanju doznati) u kojem je oksidacijskom stanju bakar (ili koji god drugi element). Kad god postoji više mogućnosti, ime ili formula jasno će naznačiti što imaš.

Ako pak pričaš o kemijskim reakcijama, onda će ti cilj sinteze pomoći da se odlučiš za određeno oksidacijsko stanje bakra. Npr. za sintezu bakrovih(II) kompleksa prikladno je krenuti od bakrovih(II) soli, dok su za sintezu bakrovih(I) kompleksa bakrove(I) soli često nepraktične pa se pribjegava redukciji bakrovih(II) soli.

Ako te zanima kako se određuju oksidacijski brojevi ili valencije, pogledaj u arhivu. O tomu se ovdje dosta pisalo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr