Kako djeluju izotopi,a kako izobari štetno i korisno u medicini?Unaprijed hvala

Ime i prezime: lovro lovrić lolo55@gmail.com

Izotopi su atomi istog elementa kojima se razlikuju maseni brojevi, dočim su izobari atomi različitih elemenata koji imaju jednake masene brojeve. Dok potonji nisu puno više od imena i uzroka poneke zbrke u masenoj spektroskopiji, prvi su bili dosta korisni za razvoj nuklearne fizike, budući da je njihovo postojanje naznačilo da atomske jezgre imaju nekakvu unutarnju građu.

Prije nego što pročitaš jedan opširan odgovor o tomu za što se pojedini izotopi rabe, nalazim shodnim upozoriti na jedan misleni omašaj kod upotrebe riječi "izotop". Pitati čemu služe izotopi u medicini analogno je pitanju čemu služe manji komadi posuđa u kuhinji. Kao što ćeš većinu posuđa naći u više različitih veličina, tako će se i svi kemijski elementi pojavljivati u više ili manje različitih izotopa. Glavna razlika je u tomu što različiti izotopi postoje jer mogu, a različito posuđe jer je nekomu takvo trebalo. Nekad će posuđe različitih veličina biti korišteno zato jer su potrebne različite količine materijala koji u njih ide, a nekad će svrhe biti posve različite.Velike žlice će obično biti za juhu, a male za neke deserte. Veliki lonac će se porabiti za pripravu veće količine juhe (npr. kad dolazi puno gostiju), a mali za manje (npr. kad si neki samac pravi ručak).
Upotreba izotopâ ovisi pak o tomu čiji su i jesu li radioaktivni. Ako nisu, mogu se koristiti za izučavanje izotopnih efekata i posredno iznalaženje nekih reakcijskih mehanizama te u NMR-spektroskopiji (potonje može proći i u medicinu). Ako pak jesu, onda sve ovisi o tomu kako (elementi, ne određeni izotopi) interagiraju sa živim bićima. Ulaze li u metaboličke cikluse, mogu se koristiti kao radioterapeutici ili za detekciju nekih metaboličkih puteva ili proučavanje distribucije nekih tvari po organizmu (obično preko radioaktivno obilježenih spojeva).
Uglavnom, puno bi smislenije bilo pitati za što se u medicini (ili gdje već) koriste radioaktivni izotopi, može li se što otkriti o naravi nekog spoja ako se neki atom zamijeni težim atomom istog elementa, ili čak nešto o primjenama pojedinih izotopa pojedinih elemenata. Ovako djeluje sve skupa zericu banalno.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr