Zbog čega je otopina olovova(II)nitrata mutno bijela?

Ime i prezime: Marina Gojković rinki1003@gmail.com

 


Pozdrav.

Ako probamo otopiti bilo koju topljivu sol olova u vodi u kojoj postoje karbonatni ioni, doći će do reakcije taloženja olovljevog karbonata koji je izrazito slabo topljiv. Topljivost je toliko mala da je ova reakcija vrlo brza i producira izrazito fine čestice olovljevog karbonata koje teško talože pa otopini daju blago do intenzivno mliječno bijelu boju.

Karbonatnih iona u vodovodnoj vodi ima napretek pa je situacija jasna. No, što je sa destiliranom (demineraliziranom, deioniziranom)? Pa, ako nije imala značajan kontakt sa zrakom, reakcije neće biti. Ako je dulje stajala, u njoj se otopilo nešto ugljičnog dioksida iz zraka pa će i tu doći do reakcije zamućivanja (iako ne jako).

Mogu dati i druga objašnjenja, ali mislim da je ovdje slučaj baš sa karbonatima.

P.S.

Nekoć davno, dok sam išao u osnovnu školu, sjećam se da smo radili jedan pokus sa tzv. bistrom vodom vapnenicom (otopina gašenog vapna u vodi). Upuhivanjem zraka u takvu bistru otopinu (naravno, iz vlastitih pluća) došlo bi do pojave zamućenja (baš začudo nekako mliječno-bijele boje), skoro da bi čovjek rekao: Pa ovo me nekako podsjeća na otapanje olovljevog nitrata u vodi ;-)

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija