Prilikom kvalitativnog i kvantitativnog opisa kemijske reakcije riječima da li za H4SiO4 ,H2MnO4 i Sb2O3 koristiti izraz formulska jedinka ili molekula?

Ime i prezime: zoran došen zoran.dosen@bj.t-com.hr

Formulska jedinka je uvijek ispravan odabir. Međutim, ako znaš da je neka tvar molekulske građe, možeš reći i da su reagirale molekule tog spoja. Za navedena tri spoja nisam baš najskloniji koristiti taj izraz. Ortosilicijska kiselina, iako bi trebala biti građena od molekula, ima nezgodnu osobinu da je prisutna tek u malim količinama, a i to tek u vrlo razrijeđenim otopinama, dok u koncentriranijima polimerizira. Manganska kiselina pak još uopće nije dobivena jer se odmah raspada na permanganat i manganov dioksid, premda bi se isto mogla zamisliti kao molekula. Antimonov(III) oksid postoji ili kao polimer, ili u molekulama Sb4O6, tako da je Sb2O3 svakako formulska jedinka.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr