Koji se tip nekovalentnih molekulskih interakcija javlja između ovih molekula i iona: a) voda i amonijak b) laktat i amonijak c) benzen i benzen d) amino i karboksilna skupina e) voda i triacilglicerol (lipidi)

Ime i prezime: Božidar Lovrić blovric@ptfos.hr

Disperzijske se interakcije javljaju uvijek jer proizlaze iz toga što su elektroni pomalo raspršeni u prostoru, a molekule takoreći ljepljive zbog toga, kao i atomi.

Ako se u blizini nađu nepolarna i polarna molekula, među njima će se pojaviti interakcija tipa dipol-inducirani dipol. Te su interakcije jače od disperzijskih, ali slabije od polarnih.

Mnogi ljudi vole pričati i o interakcijama tipa π-π, no tu valja napomenuti da je to u prvom redu slaganje planarnih molekula pogonjeno disperzijskim interakcijama, dočim naravi π-sustavâ u tim molekulama tek određuju kako će točno te molekule stajati u prostoru.

Polarne interakcije imaš tamo gdje imaš dipole, ali obično ih spominješ kad nemaš za njih neko bolje ime, poput vodikovih ili halogenskih veza.

Ako pak u molekulama imaš elektronegativne atome (kisik, dušik, sumpor...) na kojima se nalazi barem jedan vodikov atom te elektronegativne atome s barem jednim neveznim elektronskim parom, između njih će se moći formirati vodikove veze. Ako je k tomu donor vodikove veze (vodikovog atoma) pozitivno nabijen ili akceptor negativno nabijen, vodikove veze će biti pojačane tim nabojem.

Iako bi ovo trebalo biti dovoljno, napomenut ću još da kod aminske i karboksilne skupine obično, ali ne uvijek dolazi i do prijenosa protona, tako da točna narav međumolekulske interakcije ovisi o konstantama disocijacije pomiješanih tvari. Za triacilglicerole treba pak imati na umu i to da su amfifilne molekule te da će se molekula vode za različite dijelove molekule lipida vezati na različite načine i s različitim energijama.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr