dali je NISADOR stetan za upotrebu kao lek i kako se dobija ? njegov hemiski sastav ili kao bilka (nh4cl) bas me interesuje unapred hvala s pozdravom .

Ime i prezime: abdija vejapi abdija_vejapi"hotmail.com

Nišador, salmijak ili amonijev klorid može se dobiti na više različitih načina, a najlakši je (zanemari li se kupovina) miješanje klorovodične kiseline i amonijaka u množinskom omjeru 1:1 te uparavanje otopine dok ne iskristalizira amonijev klorid. I amonijačna voda i klorovodična kiselina mogu se naći u trgovinama, s tim da prethodne nema baš u svakoj državi, a vjerojatno variraju i dostupne koncentracije. U slučaju da se nađe samo klorovodična kiselina, amonijak se može dobiti i grijanjem ureje (široko dostupne kao umjetno gnojivo). Kako nastali plin nagriza sluzokožu, mudro je imati dobro zabrtvljenu aparaturu, mogućnost kontrole intenziteta grijanja (kako se ne bi amonijak prebrzo oslobađao) i stalno provjetravanje prostorije. I, naravno, amonijak treba uvoditi u vodu ili, ako je cilj salmijak, u klorovodičnu kiselinu.

Što se medicinske uporabe tiče, amonijev klorid se koristi kao sredstvo za iskašljavanje, jer iritira sluznicu grla, te kod nekih alkaloza. U slučaju prevelike (višegramske, rekao bih) količine unesenog amonijevog klorida nastupit će trovanje (amonoza). Za neke druge opasnosti ili koristi nisam čuo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr